Zdarza mi się od czasu do czasu malować mind-mapy (przyzwyczajenie jeszcze z szkolno-studenckich czasów) ale żaden z dostępnych pod Linuksem programów do ich komputerowego przygotowywania mi się jakoś nie spodobał. vym czy semantik są wyraźnie niedopracowane, freemind wygląda lepiej ale jest zwyczajnie nieładny i jakoś nieergonomiczny (ciągle mam kłopoty z znalezieniem opcji o które mi chodzi, za to w menu pełno rzeczy niepotrzebnych).
Od paru dni bawię się nowym programem tego typu, który jak na razie zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.
Chodzi o xmind. Podobnie jak freemind jest to program javowy (zatem dostępny wszędzie). Istniał jakiś czas jako rozwiązanie komercyjne, od niedawna podstawowa wersja jest darmowa i open source (ma komercyjnego większego brata, ale niczego ważnego w podstawowej wersji nie brakuje).
Komercyjny XMind dodaje funkcje związane z prowadzeniem prezentacji, eksporty do formatów Office (darmowa wersja ma eksport do HTML) czy możliwość malowania planów projektów (min. diagramów Gantta). Szczegółowy wykaz jest tutaj.
Xmind jest po prostu przyjemny w użyciu, klawisze robią to czego się spodziewam, w menu są funkcje których potrzebuję. Do tego jest zwyczajnie ładny.
(na powyższym obrazku trochę przesadziłem z ozdobnikami chcąc pokazać ich dostępność)
Z rzeczy mniej typowych, bardzo mi się podoba funkcja drilldown: zaznaczamy węzeł mapy i wybieramy z kontekstowego menu Drill-Down albo naciskamy F6. Program chowa wszystkie pozostałe gałęzie, pokazuje wybrany element jako centrum mapy a elementy potomne dookoła. Oczywiście w dowolnym momencie można wrócić do pełnego arkusza (klikając przypominającą że to jest fragment strzałeczkę umieszczoną na głównym elemencie albo naciskając Shift-F6). Bardzo, bardzo wygodne przy pracy nad większymi mapami.
(tu zrobiłem drill do węzła Zalety z wcześniejszego rysunku)
Inna ciekawa rzecz, to możliwość układania map w paru schematach wizualnych (oprócz zwykłej mindmapy także drzewko, schemat organizacyjny a nawet fishbone czy tabela), przy czym można te elementy mieszać na jednym rysunku. Na przykład przekształcić wybraną gałąź normalnej mindmapy w tabelkę:
To są tylko schematy wizualne (pozostaje ta sama hierarchia) ale czasem pomagają lepiej ogarnąć informacje.
Poza tym: możliwość dodawania notatek (które mogą pozostać w wyeksportowanym HTMLu), oznaczenia graficzne albo tekstowe, przyjemny zoom i kilka innych funkcji. Jest też serwis sieciowy na którym można publikować przygotowane obrazki (z niego akurat nie korzystałem).
Drobna łyżka dziegciu: domyślnie zainstalowany xmind alokuje ogromne ilości pamięci (1GB wirtualnej, bodajże 300MB zwykłej). Można to łatwo skorygować, trzeba po prostu podedytować plik xmind.ini
i obniżyć te wartości. Ja zmieniłem sobie domyślne:
-Xms128m
-Xmx512m
-XX:MaxPermSize=256m
na
-Xms64m
-Xmx128m
-XX:MaxPermSize=128m
i jak na razie problemów nie miałem (w wolnej chwili spróbuję przyciąć to jeszcze bardziej).
Wymiana danych: xmind importuje mapy freeminda (testowałem na paru prostych mapach, wszystko wyglądało poprawnie). Eksportów nie ma ale ... w razie potrzeby powinno się to dać łatwo oskryptowić, pliki zapisywane przez XMind to zwykłe zipy z prostym XML w środku. Fragment takiego pliku wygląda tak:
<sheet id="5guhs1018i3b2hrfgcg8nbo43u">
<topic id="5fl6n20sv8arfqr3rr2el2p3bj">
<title>Artykuł o Xmind</title>
<children>
<topics type="attached">
<topic id="3bf70dsdioqvdnf6st02m2fajs">
<title>Wprowadzenie</title>
<children>
<topics type="attached">
<topic id="0bbhpkdbnq7ee2jb51f306n9tu" structure-class="org.xmind.ui.spreadsheet">
<title>Próbowane</title>
....
Przydaje się wbudowany eksport do HTML, można go np. wykorzystać do stworzenia szkieletu dokumentu projektowanego w formie mapy.
Kolega korzystający z Windows miał problem z wprowadzaniem znaczka 'ą', rozwiązało go usunięcie skrótu klawiszowego 'Alt-A' (zakładka Keys w ramach preferencji). Pod Linuksem takich kłopotów nie spotkałem.
Podsumowując: bardzo przyjemny program do mindmappingu, który nie przeszkadza w pracy i daje sensownie przemyślany zestaw funkcji i narzędzi. Zachęcam do wypróbowania.