Ciekawostka nieco w polskich warunkach egzotyczna, ale ważna. Firma Rackspace kupiła Slicehosta i Jungledisk i szykuje się do oficjalnej prezentacji nowej oferty chmur obliczeniowych. W największym skrócie: oznacza to pojawienie się poważnej konkurencji dla Amazon Web Services.
Krótkie przypomnienie: usługi obliczeniowe Amazona zaczęły się od Amazon S3 (Simple Storage Service), czyli swoistego sieciowego dysku o swobodnie skalowanej pojemności i koszcie wykorzystania zależnym od zajętego miejsca i transferu (z wykorzystaniem centrów hostingowych Amazona do fizycznego przechowywania danych). Usługa okazała się wspaniale trafiona, szczególnie dla firm budujących serwisy internetowe (a więc niepewnych ilości użytkowników, często doświadczających gwałtownych skoków obciążenia) delegowanie storage na zewnątrz - za umiarkowaną cenę - okazało bardzo kuszące. Kolejnym krokiem było Amazon EC2 (Elastic Compute Cloud), czyli tak naprawdę sieć VPSów uruchamianych i składanych na żądanie, zależnie od potrzeb, a płatnych od czasu działania, także ta usługa przyjęła się dobrze (choć jest trochę kłopotliwa w konfiguracji). Obecnie Amazon eksperymentuje z usługami wyższego poziomu (uproszczona baza danych, kolejki komunikatów).
Rackspace jest potężną tradycyjną firmą hostingową (serwery dedykowane zarządzane przez administratorów, od wielu lat i w dużych ilościach). O Slicehost już pisałem w artykule na temat VPSów, w tym kontrakcie chodzi zapewne głównie o jej doświadczenie w konfigurowaniu, administrowaniu i supportowaniu VPSów oraz dobry interfejs dla admistratorów (może urodzi się wygodniejsza w użyciu konkurencja EC2). Jungledisk to dostawca programu i usługi wirtualny dysk z danymi przechowywanymi na S3 (całkiem fajnej zresztą, ale to już temat na ewentualny inny artykuł). Jest tu o tyle ciekawy, że był jedną z pierwszych firm budujących biznes wyłącznie w oparciu o S3 i nieraz go prezentowano jako przykład sukcesu usługi dodanej do usług Amazona. Niewątpliwie niebawem pojawi się w Jungledisku opcja przechowywania danych w Cloud Files (nowy branding części usług Mosso), ale przede wszystkim wygląda to na wyraźny prztyczek wymierzony w stronę firmy Amazon.
Czy ma to jakieś znaczenie dla nas? Zniżki cen usług Amazona na razie bym się nie spodziewał ale jeśli Rackspace odniesie sukces, podobną ofertę zaczną zapewne budować kolejne firmy hostingowe, zwłaszcza te dysponujące dużymi centrami.
Ciekawe kiedy cloud computing zawita do Polski...