Jednym z problemów PostgreSQL zawsze był niedobór aktualnych książek. O MySQL cała półka włącznie z perełkami takimi jak High Performance MySQL a o Postgresie - niemal nic. Owszem, standardowa dokumentacja jest dobrej jakości, uzupełnia ją wiele cennych materiałów w sieci (polecam zwłaszcza materiały Josha Berkusa a w Polsce blog depesza) ale co książka, to książka.
Wypełniając kiedyś PacktPubową ankietę co by tu warto wydać napisałem właśnie o tym. Najwyraźniej nie byłem jedyny, wydawnictwo zareagowało i właśnie wydało dwie bardzo interesujące pozycje o Postgresie, które niniejszym pozwolę sobie zareklamować.
PostgreSQL Administration Cookbook
PostgreSQL Administration Cookbook to książeczka z cyklu chmara przydatnych SQLi, skrawków konfiguracji i poleceń. Jakimi poleceniami rozpoznać strukturę bazy danych i jej konfigurację, jak uruchamiać i zatrzymywać serwer, jak definiować uprawnienia i separować dostęp, jak planować strukturę bazy, jak monitorować jej działanie, jak robić backupy itd itp. Bryk do przejrzenia i do trzymania pod ręką dla pamięci.
Jestem w trakcie lektury więc książki jako całości jeszcze nie ocenię ale przeziera z niej spore praktyczne doświadczenie autorów (pracowników firmy 2ndQuadrant). Podoba mi się też zadaniowy układ treści oraz fakt, że ilekroć ma to sens, autorzy wspominają o wartościowych dodatkowych narzędziach (np. wzmianka o pgbouncerze w rozdziale o konfigurowaniu połączeń i dostępu do bazy).
PostgreSQL 9.0 High Performance
PostgreSQL 9.0 High Performance, jak tytuł wskazuje, dotyczy zarządzania wydajnością. Temat potraktowany jest szeroko - od doboru i benchmarkowania hardware (dyski, kontrolery, pamięć) i elementów konfiguracji systemu (np. konsekwencje używania poszczególnych filesystemów), przez fizyczną konfigurację bazy danych i jej strojenie, po strojenie i monitorowanie zapytań, monitorowanie zachowania bazy danych (tak na poziomie Postgresa, jak narzędzi systemowych) a wreszcie skalowanie wszerz (replikacja, partycjonowanie, zewnętrzne pule połączeń).
Szczegółowo książki nie ocenię (na razie jedynie ją przerzuciłem) ale dobór materiału bardzo mi się podoba. Bardzo kompletne podejście do problemu strojenia wydajności Postgresa.
Zakupy
Książki są niestety dość drogie, cena robi się przyjaźniejsza przy zakupie w formie ebooka i przy użyciu którejś z rozlicznych promocji (np. w tej chwili przy zakupie obu powyższych książek jako ebooków dostaje się 50% zniżki na całość, odpowiedni kod promocyjny jest podany w ramach opisu każdej z nich). PacktPub udostępnia je jako PDF (bez DRM, jedynie z notkami This material is copyright and licensed to Marcin Kasperski... umieszczonymi w stopce każdej strony), w przyszłości ma być możliwe dociągnięcie (bez dopłaty) także wersji EPUB (właśnie pobrałem sobie w tym formacie parę ebooków które zakupiłem w PacktPub dawniej).
Przy zakupie wersji papierowej dostawa do Polski jest darmowa.
Dopisek
A skoro o książkach, O'Reilly ma dzisiaj wielką wyprzedaż ebooków - 60% zniżki na dowolny ebook w ofercie. Dobra okazja by zafundować sobie jakąś upatrzoną pozycję, która nie chce się pojawić w ramach Deal of the Day. Przypomnę, że ebooki O'Reillyego nie mają żadnego DRM (ani nawet żadnych dopisków o kupującym) a dostępne są w formatach PDF, EPUB, MOBI i paru innych (przy czym zakup daje dostęp do kupionej książki we wszystkich formatach).
Suplement
Obie opisane tu książki zostały przetłumaczone na język polski i wydane przez wydawnictwo Helion. Można je zakupić w formie papierowej a także jako ebooki bez DRM.